O Bratislave

Objavte Bratislavu, hlavné mesto Slovenskej republiky

Bratislava, hlavné mesto Slovenska

Bratislava je hlavné mesto Slovenskej republiky. Patrí medzi menšie historické mestá, ale zároveň je najväčším mestom na Slovensku a najmladším z európskych metropol. V minulosti sa preslávilo ako významné korunovačné mesto. V Bratislave bolo korunovaných jedenásť kráľov a osem kráľovských manželiek, medzi nimi aj panovníčka Mária Terézia.

https://www.visitbratislava.com/

 

Bratislavský hrad

Dominuje centru Bratislavy. Patrí medzi najstaršie historické pamiatky, jeho vznik sa datuje do 9. storočia. Siluetu Bratislavského hradu tvoria štyri krídla, každé s rohovou vežou. Po dve storočia boli v juhozápadnej veži, nazývanej aj ako „Korunná veža“, uchované korunovačné klenoty. V roku 2008 prešiel hrad i jeho okolie rozsiahlou rekonštrukciou do podoby, akú mal v časoch vlády Márie Terézie. Súčasťou rekonštrukčných prác bola aj obnova nezachovaných častí hradu, vrátane severnej záhrady a pavilónu.

http://www.bratislava-hrad.sk/

 

Katedrála sv. Martina

Pozornosti návštevníkov Bratislavy nemôže uniknúť jedna z najpôsobivejších dominánt historického centra hlavného mesta – Katedrála sv. Martina. Spolu s Bratislavským hradom tvoria charakteristické symboly mesta. Od roku 1563 slúžila ako korunovačné miesto panovníkov. Aj z tohto dôvodu je na veži katedrály upevnená replika uhorskej kráľovskej koruny, ktorá má hmotnosť približne 300 kg. Posledná korunovácia sa v nej uskutočnila 28. septembra 1830. Interiér katedrály je možné navštíviť počas celého roka.

 http://www.dom.fara.sk/index.php/sk/

 

Stará radnica

Podobne ako aj inde v Európe, bola radnica stredom mesta a odrazom jeho bohatstva. Hlavné námestie, na ktorom z časti stojí, bolo však primalé na to, aby mohla byť radnica situovaná v jeho centrálnej časti. Vtedajšie vedenie mesta sa preto rozhodlo odkúpiť už existujúcu budovu – Dom richtára Jakuba zo 14. storočia. Ako sídlo mestskej samosprávy slúžila od 15. do 17. storočia. Dnes sa v radnici nachádza Múzeum dejín mesta, ktoré kladie dôraz na prezentáciu dejín obyvateľov Bratislavy.

http://www.muzeum.bratislava.sk/muzeum-dejin-mesta-stara-radnica/d-1589

 

Primaciálny palác

K najkrajším klasickým stavbám Bratislavy rozhodne patrí Primaciálny palác. V roku 1778 ho ako svoje sídlo dal postaviť arcibiskup kardinál Jozef Batthyány podľa projektu architekta Melchiora Hefeleho. V Primaciálnom námestí sa nachádza stále expozícia – Obrazáreň – v ktorej je zastúpených viac ako 60 vzácnych exponátov. K dispozícii je tiež zbierka anglických tapisérií zo 17. storočia, ktorá pochádza z kráľovskej tkáčovne anglického mesta Mortlake. Našla sa pri rekonštrukcii v roku 1903 a nepochybne stojí za prehliadku. Palác dnes slúži okrem iného ako sídlo primátora mesta Bratislavy.

 

Michalská brána

Z pôvodných štyroch vstupných brán do mesta dodnes stojí len majestátna Michalská brána. Bola postavená v 14. storočí a je vysoká 51 metrov. V súčasnosti je sídlom Múzea zbraní a poskytuje možnosť vystúpiť do jej veže a pozrieť si panoramatický výhľad z výšky 45 metrov. Na pravej strane od Michalskej brány sa nachádza najužší dom v Bratislave, so šírkou iba 1,30 metra. Neprehliadnuteľný je aj nultý kilometer so svetovými stranami, ktorý ukazuje vzdialenosť svetových metropol od Bratislavy. Nájdete ho presne pod Michalskou bránou. V minulosti priestor pred bránou slúžil na verejné trestanie previnilcov a situovaná tu bola aj tzv. „klietka hanby“.

http://slovakia.travel/muzeum-zbrani-michalska-veza-mmb

 

Grasalkovičov palác

Od roku 1996 je sídlom prezidenta Slovenskej republiky. Pred tým prešiel rozsiahlou rekonštrukciou do podoby, ktorú mal palác v druhej polovici 18.storočia. Palác dal postaviť, ako svoje letné sídlo, gróf chorvátskeho pôvodu – Anton Grasalkovič. V tom čase bol situovaný na úplnej periférii mesta. Dominuje mu rokokový štýl a jeho súčasťou je aj záhrada vo francúzskom štýle, ktorá je prístupná verejnosti. Počas prítomnosti prezidenta v paláci sa na prednom nádvorí nachádza čestná stráž. Spravidla je to v pracovných dňoch od 8.00 hod. do 18.00 hod. Striedanie čestných stráží sa koná cez pracovné dni o 12.00 hod. Strážni sa striedajú každú celú hodinu.

https://www.prezident.sk/page/prezidentsky-palac/

 

Most SNP – UFO

Prevádzka mosta Slovenského národného povstania bola spustená pred 47 rokmi. Dodnes je stavba, nad ktorou sa týči neprehliadnuteľná reštaurácia s vyhliadkovou vežou, unikátom na Slovensku. Most SNP ako jediný v Bratislave drží na lanách a nemá žiadny pilier v prúde rieky. UFO je aj jedinou vežou vo Svetovej federácii veží, ktorá slúži ako pylón takejto stavby. Patrí medzi mimoriadne obľúbené atrakcie, pretože je kombináciou spojenia ikonickej reštaurácie vo výške 100 metrov a vyhliadkovej veže, ktorú počas priaznivého počasia možno aj zlaňovať po celom jej obvode.

http://www.redmonkeygroup.com/sk/ufo-vyhliadka.html

 

Historická budova Slovenského národného divadla

Dejiny historickej budovy SND na Hviezdoslavovom námestí siahajú až do roku 1776. Vtedy na jej mieste stálo mestské divadlo, ktoré dal postaviť gróf a kráľovský miestodržiteľ Juraj Csáky. Dnešnú budovu postavenú v eklektickom štýle otvorili v roku 1886. Na doskách bratislavského divadla spočiatku vystupovali rôzne nemecké a maďarské súbory, od roku 1920 je sídlom Slovenského národného divadla, špeciálne opernej zložky. Každoročne sa v priestoroch divadla konajú najprestížnejšie podujatia, jedným z nich je aj Ples v opere.

http://snd.sk/repertoar-opera

 

Slavín

Pamätník Slavín je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a zároveň je aj pietnym miestom, na ktorom je pochovaných 6 845 sovietskych vojakov, padlých pri oslobodzovaní Bratislavy a jej okolia v apríli 1945. Súčasťou pamätníka je aj rozľahlý park, ktorého centrálnu časť tvorí obradná sieň. Na jej vrchole sa nachádza monumentálny žulový pylón, ktorý siaha do výšky 39,5 metra. Znázorňuje vojaka, ktorý má vztýčenú zástavu nad oslobodenou krajinou. Schodiskom sa vystupuje k cintorínu so šiestimi hromadnými a 278 individuálnymi hrobmi. Pamätník bol odhalený v roku 1960 a prispieva k charakteristickému reliéfu Bratislavy.

 

Socha Čumila – Man at Work

Legendárna socha muža, ktorý vykúka z kanála, sa nachádza na križovatke ulíc Laurinská, Panská a Rybárska brána. Bronzovú sochu tam osadili hneď, ako v roku 1997 vznikla pod rukami akademického maliara Viktora Hulíka. Dnes patrí medzi najfotografovanejšie sochy v Bratislave. Podľa legendy Čumil prinesie šťastie tomu, kto sa dotkne jeho čiapky.

 

Socha Schöne Náciho

Socha pri kaviarni na Hlavnom námestí je spomienkou na milého pána, vlastným menom Ignáca Lamára, ktorý sa stal neodmysliteľnou súčasťou bratislavských ulíc. Žil v rokoch 1897 -  1967. Každý deň sa obliekol do elegantného fraku, nacvičil si chôdzu šviháka, úslužné poklony a takto, ako šľachtic chodieval po bratislavskom korze. Trojjazyčne pritom zdravil okoloidúce dámy a rozdával im kvety. Tomuto trošku pomotanému dobrákovi zhotovil sochu v životnej veľkosti umelec Juraj Meliš a patrí ku koloritu Bratislavy.